Bachove kvetové esencie

Príroda je úžasná. Dáva nám zažiť veľkú krásu a nachádza sa v  nej liek na všetko. Kvety na lúkach a na kvitnúcich stromoch nie sú len zdrojom potravy pre hmyz alebo vhodné na prípravu liečivého čaju. Sú zdrojom oveľa jemnejšej sily, ktorá nám pomáha na psychickej a duševnej úrovni. Účinky tejto jemnej sily pozoroval aj Dr. Edward Bach, ktorý túto prirodzenú vlastnosť rastlín cítil a vytvoril Bachove kvetové esencie. Bachove esencie sú jemné a bezpečné kvetové koncentráty divo rastúcich rastlín, ktoré slúžia na zlepšenie psychickej rovnováhy. Dr. Edward Bach vytvoril úplný systém 38 kvetových koncentrátov pre špecifické emocionálne a mentálne stavy. Naviac pridal ešte kombináciu 5 kvetov (Rescue Remedy Krízovú esenciu) pre náročné a ťažké životné situácie. Jemne navracajú rovnováhu medzi mysľou a telom.

Bachove kvety pôsobia na úrovni emócií a nálad pomocou koncentrátu rastlín, ktoré svojou energetickou vibráciou zodpovedajú našej psychike a môžu nám vibračne dodať chýbajúce pozitívne naladenie.

Ich prednosťou je, že sú úplne neškodné, nenávykové a môžu sa kombinovať s akoukoľvek terapiou (aj v období tehotenstva alebo liečby psychofarmakami).

Bachove kvety frekvenčne pôsobia na individualitu človeka a nie na chorobu alebo jej symptómy. Nepotláčajú negatívne pocity, ale naopak, transformujú ich na pozitívne postoje. Tým sa podporí vlastný vnútorný potenciál a obranné sily človeka na sebauzdravenie.

Bachove esencie používam aj pri Biorezonančnej terapii. Výborne pomáhajú na zlepšenie emocionálneho a psychického rozpoloženia a tým veľmi podporujú liečenie.

Bachove kvety sú rozdelené do 7 skupín, podľa toho, na ktoré základné konflikty brániace nám byť sami sebou a tým využiť svoj základný potenciál pôsobia.

STRACH: Topoľ osika 2, Slivka čerešňoplodá 6, Čarodejka škvrnitá 20, Pagaštan pleťový 25, Devätorník peniažtekovitý 26

NEISTOTA: Rohoblizník 5, Sklerant ročný 28, Horček 12, Útesovec 13, Hrab 17,  Stoklas konáristý 36

NEZÁUJEM O OKOLIE: Púčik gaštanu 7, Plamienok plotný 9, Zimolez kozí list 16, Divoká horčica 21, Ruža šípová 37, Oliva 23, Pagaštan konský 35

OSAMELOSŤ: Netýkavka 18, Škótsky vres 14, Perutník močiarny 34

PRECITLIVELOSŤ NA VPLYVY A MYŠLIENKY OSTATNÝCH: Repík 1, Zemežlč 4, Cezmína 15, Vlašský orech 33

SKLESLOSŤ ALEBO ZÚFALSTVO: Jabloň planá 10, Brest 11, Smrekovec opadavý 19, Dub lesný 22, Borovica lesná 24, Bledavka okolíkatá 29, Gaštan jedlý 30, Vŕba biela 38

PRÍLIŠNÁ STAROSTLIVOSŤ O DRUHÝCH: Buk lesný 3, Čakanka obyčajná 8, Voda z liečivých prameňov 27, Železník lekársky 31, Vinič hroznorodý 32

Iné delenie Bachových esencií je na 3 skupiny:

12 liečiteľov: Korenšpondujú s našou osobnosťou alebo našou základnou podstatou, opisujú typ osobnosti, ktorou sme. Patrí sem Repík, Zemežlč, Rožec, Čakanka, Plamienok, Horček, Netýkavka, Čarodejka, Devätorník, Sklerant, Železník, Perutník.

7 pomocníkov: sú to esencie pre chronické dlhodobé stavy. Sem patria Útesovec, Vres, Dub, Oliva, Voda z horského prameňa, Vinič, Stoklas.

Druhá devätnástka: vzťahujú sa k reaktívnym emocionálnym stavom, ktoré plynú zo životnej traumy a ťažkostí. Sú pre situácie z každodenného života.  Topoľ, Buk, Slivka, Puk pagaštanu konského, Jabloň, Brest, Cezmína, Zemolez, Hrab, Smrekovec, Horčica, Borovica, Pagaštan pleťový, Bledavka, Gaštan jedlý, Orech, Pagaštan konský, Ruža šípová, Vŕba biela.

Pre tých, ktorí majú         STRACH

Aspen 2                          Topoľ osika

Strach z neznámych vecí, predtuchy. Pomáha, keď máme strach a nevieme z čoho. Ten strach je nejasný a nevysvetliteľný, a môže nás prenasledovať dňom aj nocou. Ide o predtuchy, pocity, že sa niečo stane, ale človek nevie čo a prečo. Pomáha, keď sa človek v noci zobudí v noci zo zlého sna, ktorý už zabudol, ale bojí sa. V tomto smere môže pomôcť aj malým deťom, ktoré trpia nočnými morami a hrôzami. Pomáha nám dôverovať v neznáme.

Chery plum 6             Slivka čerešňoplodá

Strach, že sa myseľ zblázni, nekontrolovateľné myšlienky. Pomáha tím, ktorí majú strach zo straty kontroly nad svojimi myšlienkami a konaním a robením vecí, ktoré vedia, že sú pre nich nesprávne alebo ktoré oni považujú za nesprávne. Učí nás spontánnej múdrosti a odvahe nasledovať svoju cestu.

Človek v negatívnom stave Slivky čerešňoplodej môže pomýšľať na samovraždu a byť hlboko zúfalý. Pomáha pri záchvatoch hystérie a pri náhlych výbuchoch zúrivosti. Tiež je dobrá pre deti, ktoré trpia záchvatmi kriku. Pomáha posilniť pokoj a rozvahu.

Pre strach zo straty kontroly je súčasťou Krízovej esencie. Ak je stav slivky naozaj vážny, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc skúseného terapeuta.

Mimulus 20                Čarodejka škvrnitá

Strach zo známych vecí, hanblivosť, plachosť. Pomáha, keď cítime ten druh strachu, ktorý vieme pomenovať (strach zo psa, pavúka, tmy, samoty, strach zo straty práce, z choroby atď.) Tiež pomáha, keď máme strach hovoriť slobodne o tomto strachu druhým a pri pocitoch hanblivosti. Človek v stave Čarodejky škvrnitej je plachý, hanblivý, bojí sa, je uzavretý. Pri prejavoch na verejnosti sa červená a kokce, trpí nervóznym smiechom. Posilňuje odvahu.

Red chestnut 25     Pagaštan pleťový

Prílišná starostlivosť a obavy o druhých. Pomáha, keď je pre nás ťažké nemať obavy o druhých, keď sa obávame, že sa nejaké nešťastie môže stať našim blízkym. Strach pagaštanu pleťového je zameraný na našich milovaných a najbližších. Je to prehnaná obava, že sa stane niečo strašné. Človek v stave gaštana pleťového všetko zveličuje a hneď vidí to najhoršie. Často si robí starosti s problémami druhých ľudí. Pomáha nám dôverovať v život.

Rock rose 26              Devätorník peniažtekovitý

Panická hrôza, des. Pomáha, keď zažívame strach, teror alebo hrôzu, keď sa cítime zamrznutí a bráni nám to hýbať sa a myslieť jasne. Ak sa vám stalo, že ste zostali od hrôzy úplne nehybní, neschopní jediného pohybu alebo slova, tak ste sa nachádzali v negatívnom stave devätorníka peniažtekovitého. Takýto stav sa často vyskytuje, keď sme svedkami alebo účastníkmi nehody, alebo keď si uvedomíme, že nechýbalo veľa a mohlo sa stať nešťastie. V tej chvíli sa môže dostaviť hrôza, ktorú devätorník dokáže vyrovnať.

Jeho negatívne stavy sa tiež môžu objaviť uprostred noci, keď sa prebudíme z veľmi zlého sna alebo ak trpíme nočnými morami. Pomáha nám čeliť ohrozeniu. Tiež je súčasťou Krízovej esencie.

O ďalších Bachových esenciách sa dozviete v ďalšom článku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.