Baza čierna (Sambucus nigra)
Práve teraz je obdobie, kedy ju nájdeme kvitnúť na mnohých miestach. Jej veľké, ploché okolíky s drobnými belavými kvetmi a s intenzívnou, veľmi charakteristickou vôňou nás upútajú v záhrade, pri prechádzke po lese alebo popri cestách.
Baza rada rastie predovšetkým v blízkosti ľudských obydlí. Vraví sa, že by sme ju nemali vysádzať ani vykopávať. Mali by sme ju nechať, nech si sama nájde svoje miesto, lebo jej podstata je božská – tak verili naši predkovia. Za starých čias bol ker bazy čiernej považovaný za sídlo domácich bohov a preto ho ľudia uctievali a nechávali rásť na dvoroch. Slovania v bazovom kríku videli určitý druh Stromu života. Baza čierna má dvojakú tvár – je jedovatá aj uzdravujúca. Je biela (kvety) aj čierna (bobule).
Liečebne sa dá využiť celý ker – kvety, plody, listy aj kôra. Baza bola dlhá považovaná za lekáreň vidieckeho ľudu.
Ker čiernej bazy je prastará, bájami opradená domáca rastlina. Niekedy je veľmi vysoká a vyzerá ako strom. Kvety kvitnú hlavne od júna a ak neboli zozbierané, aby sa z nich varil „čaj na potenie“ alebo sirup, vyvinú sa z nich na jeseň čierne lesklé bobule, ktoré veľmi radi požierajú vtáky. Ak by sme zjedli bobule surové, pôsobili by na nás ako silné preháňadlo. Keď sú však bobule zavárané, nepôsobia ako preháňadlo. Bobule čiernej bazy sa dajú konzumovať zavárané ako marmeláda alebo ako kompót, ktorý je bohatý na minerály (železo, horčík, draslík, vápnik, zinok, sodík, fosfor, meď).
Z kvetov sa dá pripraviť účinný potopudný a močopudný čaj, ktorý posilňuje imunitu, pôsobí dobre pri chrípke, prechladnutí, reume, či zápale čelových dutín. Tradične sa bazové kvety trhali na svätého Jána na pravé poludnie. Ich liečivé sily sú vraj v tejto dobe mocnejšie. Z kvetov bazy sa dá upiecť aj tzv. „bazový koláč“. Kvety sa ponoria do palacinkového cesta a osmažia sa, podávajú sa napr. s javorovým sirupom. Kvety sa zbierajú od júna, počas sucha, v malej vrstve alebo zavesené a mali by sa sušiť bez priameho slnečného svetla, aby nezhnedli. Usušené kvety môžeme uchovávať v sklenenom pohári na zimné obdobie.
Plod bazy, čierne bobule, ktoré sú chutné len v uvarenej podobe, sú skutočné vitamínové piluky. Obsahujú vitamíny A, B, C, falvonoidy, antioxidant farbivo antokyán, ktorý chráni bunkové membrány pred pôsobením voľných radikálov a spomaľuje proces starnutia buniek. Bobule bazy čiernej môžeme zbierať od septembra. Šťava z bobúľ čiernej bazy povzbudzuje peristaltiku a čistí črevá.
Kôra nazbieraná na jeseň pôsobí ako očistný čaj. Pôsobí aj ako preháňadlo aj ako dávidlo. Už Hippokrates ju využíval na očistu.
Z listov čiernej bazy nazbieraných v lete sa kedysi varila v bravčovom sadle masť, ktorá sa potom používala na pomliaždeniny, omrzliny a opuchy. Ako nálev užívaný vnútorne pôsobia listy silne preháňavo, potopudne, močopudne a rozpúšťajúco hlieny. Inými slovami, listy čiernej bazy sú dostatočne jedovaté, aby vyvolali podobné reakcie. Musíme ich teda užívať s maximálnou opatrnosťou.
Kvety čiernej bazy sa často používajú spolu s kvetmi lipy. Sú to dohromady vynikajúce lieky pri ochoreniach z prechladnutia. Podporujú obranné sily a stimulujú telo k zvýšenému poteniu. Čaj z kvetu bazy a lipy by sa mal piť čo najteplejší, pričom efekt potenia sa prejaví po dvoch až troch šálkach. Tento čaj je veľmi chutný s medom. Dve šálky takéhoto čaju tiež podporujú potenie v saune, ak ich vypijeme pol až trištvrte hodinu pred saunovaním.
Baza čierna je naozaj výnimočná rastlina a jej liečivé účinky sú overené dlhými stáročiami používania.
tesia ma vase prispevky