ŠÍPKY

Šípky rastú na slnečných miestach, na okrajoch aj v listnatých lesoch, pri viniciach, poľných cestách.

Šípky sú krásne plody ruže šípovej (Rosa canina). U nás rastú na slnečných miestach, na okrajoch aj v listnatých lesoch, pri viniciach, poľných cestách. Keď ich zbierame, mali by sme vybrať miesto ďaleko od cesty a použiť záhradné rukavice, aby sme si chránili ruky pred ostrými tŕňmi.  Šípky sú veľmi bohaté na vitamín C, ale tiež obsahujú vitamín A, D a E a iné zdraviu prospešné látky. Dá sa z nich urobiť výborný liečivý čaj, ale aj chutný lekvár, sirup a niekto z nich dokonca robí víno, ocot a tiež sa z nich vyrába olej pre krásnu pokožku.

Šípky sú výborné na posilnenie imunity, chránia pred vírusmi, pomáhajú pri prechladnutí, na krvácavé ďasná, cievy…

Šípkový ker má v novembri už opadané listy, ale šípky sa dajú ešte zberať.

Čas zberu sa môže líšiť aj od toho, aké počasie je v daný rok. Šípky začínajú zrieť už koncom augusta, v septembri  sú už zrelé, ale dajú sa zbierať v októbri, novembri a dokonca aj v decembri, ak nie sú príliš silné mrazy. Teraz sa ešte stále dajú zbierať a môžeme si tak na zimu pripraviť zásobu. Niekedy sa odporúča začať ich zbierať až po prvom mraze, lebo po zmrznutí zmäknú, bunkové steny sa mrazom narušia a pri varení dajú viac šťavy a silnejšiu chuť. Ak ich zbierame, keď ešte nemrzlo, tak ich môžeme dať na  24 h do mrazničky a potom použiť do receptov.

Šípky môžeme sušiť rozkrojené na polovice.

Na čaj ich môžeme sušiť v celku, alebo ich rozkrojíme na polovicu a vysušíme takto. Prípadne môžeme odstrániť ešte aj jadierka a vlásky a vysušiť len šupky. Vysušia sa tak trochu rýchlejšie. Po vysušení ich je najvhodnejšie skladovať v papierovom alebo plátenom vrecku, prípadne v sklenom pohári na tmavom a suchom mieste.

Ak chceme zachovať čo najviac vitamínu C, varíme čaj krátko.

Zo sušených šípok si môžeme počas zimných mesiacov robiť výborný čaj bohatý na vitamín C. Vitamín C sa síce vysokou teplotou stráca, ale množstvo vitamínu C, ktorý ešte ostane po uvarení, závisí od dĺžky varenia a teploty. Čím kratšie varíme, tým pomalšie sa degraduje. Ak chceme zachovať čo najviac vitamínu C, môžeme zaliať šípky horúcou (ale nie vriacou) vodou a nechať ich lúhovať 15 – 20 min. Čaj nebude taký chuťovo výrazný ako keď sa varí, ale bude mať viac vitamínu C.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.